saveonlaundry

Ways To Save Making Your Own Laundry Pods

I simply break this down first on HOW MUCH you can actually save because my goal is to provide everyone with a way to save here and there and to eventually gain your financial freedom. I like to get to number first before the frills…

$36.50 = 96 Loads of Tide https://smartklean.wordpress.com/2011/02/15/how-much-is-your-laundry-really-costing-you/

$11.07 = 96 Loads Home Made  http://pinsandprocrastination.com/homemade-laundry-detergent-tabs-borax-and-fels-naptha-free/

How To Make Your Own Laundry Pods and Save $25.43

This is great project to do with your children and make it like a science project or maybe with your local group of neighbors. Whatever, it’s really delightful! Here’s a list of needed ingredients:

 INGREDIENTS:

  • 1 4-ounce bar of castile soap
  • 1/4 cup baking soda
  • 1/2 cup washing soda
  • 1/4 cup salt
  • 1/4-1/2 cup white vinegar
  • 5-10 drops essential oils (I used about 6 drops of lavender and 2 drops of tangerine)

DIRECTIONS:

  1. In a food processor with a grating attachment, shred the bar ofsoap (or grate it manually with the finest cheese grater you have)
  2. Mix the grated soap, baking soda, washing soda, and salt in alarge bowl
  3. Slowly add the vinegar a little at a time, mixing until it startsto clump and is easy to manipulate
  4. Press into ice cube trays (really press hard- don’t skimp onthis step)
  5. Set the trays out to dry in a sunny spot for at least 24 hours
  6. When you use the tabs, add them in with the load and not inthe separate area for detergent (if your machine has one). They won’t dissolveproperly without enough water.

How to Order and Save on Each

$36.50 = 96 Loads of Tide

$11.07 = 96 Loads Home Made 

$25.43 yousave

Kirk’shttps://amzn.to/2DALwl2  $0.61 one bar 4 ounce

Arm & Hammer Washing Soda https://amzn.to/2SbXqtS  $16.62    TWO 55-ounce boxes (6.77 cups x 2 = 13.54) 6+ batches

Arm& Hammer Baking Sodahttps://amzn.to/2sNu5HO  $3.88 5 lbs – that’s a lot! (2 cups = 1 lbs)

Morton’s Salthttps://amzn.to/2FZwUNS $2.49 for 26 oz to convert cups into oz https://bit.ly/2B7Alia(¼ cup = 2 oz you can make 13batches)

WhiteVinegarhttps://amzn.to/2sRltjn  $7.25 for 16 fluid oz or (1 pint) 4 batches

Initial Outlay of Cash: $30.85 = $11.07 for 96 loads

SAVE: $25.43 – Nice Dinner or Lunch for Two….

Summary Is It Worth It?

My purpose here is to illustrate if a DIY project can actually save you money. Every little bit helps! The goal is to save for financial freedom. I see tons of projects that look great on the outside but when you do the numbers they don’t make sense. We’ve probably all done that one DIY project that turned out a lot more time and frustration than we could ever imagine only to realize we could have purchased cheaper. 

It takes about 15 minutes to measure everything and pack into ice cube trays – then 24 hours to dry. Not bad

Now, I can’t numerically show how the human factor plays in here – like the average time and frustration factor play in with what you would make per hour if you have invested your time at work but it is a factor. I’m not a mathematician but kudos to you out there are😊. You may have noticed I did not include the pricing for oils. I will cover that in another blog. The essential oils prices have a huge range from very inexpensive to expensive. It’s not necessary you have a scent and you can save here – it’s completely up to you. Here’s a link if you want to see some organic essential oils:

  1. https://amzn.to/2ThJu8  (lavender) like in the Pin
  2. .https://amzn.to/2WnpVE3  (assorted collection 1)
  3. https://amzn.to/2S7k9Y5 (collection 2)

Things to Note:

A special thank you to Pinner: https://www.pinterest.com/pinsandpro/pins/ If you buy the supplies in bulk your saving will be in the future. If you can purchase each in measurements to make one batch you save $25.43. Buying things on sale in large isn’t advisable if they are perishable and diminish their value or aren’t usable by the time you use them to make this project. But since these have a long shelf life you should be good. I took into consideration – FUN factor and say it’s worth it.  All we have to do is measure, mix, pack, and let it dry.   No firing up the stove or tedious timing.  This is a project with pretty simple instructions – you could do and save and have fun.

How To Save Money

Please excuse my previous TYPO error and Grammer! I do you use Grammarly but it only works if you remember to hit “save” lol! The time spent on this project is about 15 minutes to mix and 24 hours to dry….so considering all I would recommend doing it to potentially save $.

If you try this please post your pictures and leave comments below! I’d love to see them and give yourself a big pat on the back for working another step closer to financial freedom.

Thank you,
Social Media:

https://www.pinterest.com/desirelovell/pins/
https://thedesirelovell.business.site/
https://www.facebook.com/desireloveyou/
https://www.facebook.com/desirelovell1
https://twitter.com/desirelovell
https://www.instagram.com/desirelovell/
https://about.me/desirelovell
https://www.youtube.com/user/desirelovell7426
https://www.tumblr.com/blog/desirelovell
https://www.linkedin.com/in/desirelovell/

You Were Meant for Greatness

This post contains affiliate links meaning I make a small commission if you choose to purchase from my link. The price is not inflated and those commissions help me keep this blog running!

https://desirelovell.com/yesyes/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.